Obecnie nadwrażliwość zębów jest uznawana za chorobę cywilizacyjną.
W Mokotowskim Centrum Stomatologii obejmujemy opieką osoby z nadwrażliwością, aby po przeprowadzonym leczeniu mogły ponownie cieszyć się jedzeniem wszystkich pokarmów, zarówno zimnych, ciepłych jak i słodkich.
Stosujemy wszelkie dostępne metody zapobiegania i leczenia nadwrażliwości dopasowując je do indywidualnych potrzeb każdego z pacjentów. Korzystamy z możliwości leczenia nadwrażliwości poprzez zabiegi chirurgiczne, protetyczne, zastosowanie odpowiednich programów lasera diodowego, znieczulenia stomatologiczne, preparaty regeneracyjne i odbudowujące szkliwo (preparaty z zawartością nano-hydroksyapatytu).
W Mokotowskim Centrum Stomatologii metody leczenia nadwrażliwości dostosowujemy indywidualnie do potrzeb pacjenta, aby zredukować lub wyeliminować występowanie bólu.
Częste pytania
Oto kilka najczęstszych pytań dotyczących leczenia nadwrażliwości
Nadwrażliwość pojawia się przy odsłonięciu zębiny i drażnieniu jej przez bodźce ze środowiska zewnętrznego. Utrata chroniącego zębinę szkliwa może nastąpić podczas zbyt mocnego szczotkowania czy niewłaściwą technikę szczotkowania zębów. Przyczyną powstawiania nadwrażliwości może być stosowanie niewłaściwych past i szczoteczek. Poza tym nadwrażliwość może powstać na skutek diety bogatej w kwasy i cukry, czyli spożywania kwaśnych produktów, napojów gazowanych, zbyt dużej ilości słodyczy, zbyt gorących lub zbyt zimnych napojów oraz pokarmów. Wśród kolejnych czynników mających wpływ na powstawanie nadwrażliwości podaje się: kamień nazębny, ubytki próchnicowe, zgrzytanie zębami (bruksizm) a także niektóre zabiegi stomatologiczne.
Kolejną przyczyn powstawania nadwrażliwości mogą być choroby przyzębia takie jak na przykład paradontoza gdzie w wyniku chorób tkanek przyzębia jak dziąsła czy kości dochodzi do osłonięcia się tkanek korzeni niezabezpieczonych szkliwem. Wówczas kwasy znajdujące się w jamie ustnej podrażniają nerwy zębów w kanalikach zębinowych i dochodzi do powstawania nadwrażliwości.
Większość produktów spożywczych, nawet kawa herbata, cukry czy owoce zawiera kwasy, które osadzając się na zębach powodują demineralizacji szkliwa, powstawania nadżerek, próchnicy oraz przebarwień. Można temu zapobiec szczotkując żeby przed posiłkiem, co powoduje wygładzenie powierzchni szkliwa i zmniejsza prawdopodobieństwo przyczepienia się cząsteczek jedzenia i picia do ich powierzchni. Po posiłku zęby należy szczotkować 30 minut po jedzeniu lub piciu mi kawy, herbaty, ponieważ kwasy zawarte w tych produktach przez ten czas neutralizuje ślina występująca w jamie ustnej.
W zależności od zużycia szkliwa możemy stosować różne metody leczenia nadwrażliwości poczynając od prostych działań w domu a skończywszy na rozbudowanych zabiegach.
- Zmiana nawyków, które są przyczyną powstawania nadwrażliwości
- Edukacja w zakresie odpowiedniej higieny domowej - nauka technik szczotkowania przy odpowiednio dobranych artykułach do higieny domowej ( pasta, szczoteczka, płyn do płukania jamy ustnej)
- Dobór odpowiedniego zabiegu higieny do potrzeb
- Regularne stosowanie zabiegów czyszczenia z zastosowaniem odpowiednich piaskarko-skalerów i właściwych piasków.
- Stosowanie specjalistycznych preparatów podczas zabiegów higieny profesjonalnej, takich jak np.: jak hydroksyapatyt
- Stosowanie leczenia nadwrażliwości laserem
- Zabiegi chirurgiczne pokrycia recesji z przeszczepem
- Zabiegi pogłębienia przedsionka z przeszczepem
- Leczenie periodontologiczne jak odbudowa kości szczęk to jest SRT
- Leczenie protetyczne/stomatologia estetyczna jak licówki kompozytowe lub pełnoceramiczne korony, odbudowa zwarcia kompozytem (odbudowa utraconego szkliwa guzków zębów na przykład wg badania prof. Gerbera)
Aby nadwrażliwość zniknęła konieczne jest połączenie dwóch działań. Po pierwsze eliminacja zachowań, które predysponują do nadwrażliwości. Po drugie zabezpieczanie odsłoniętej już tkanki. Zalecana jest: Zmiana nawyków, które są przyczyną powstawania nadwrażliwości.
Edukacja w zakresie odpowiedniej higieny domowej - nauka technik szczotkowania przy odpowiednio dobranych artykułach do higieny domowej (pasta, szczoteczka, płyn do płukania jamy ustnej). Dobór odpowiedniego zabiegu higieny do potrzeb. Regularne stosowanie zabiegów czyszczenia z zastosowaniem odpowiednich piaskarko-skalerów i właściwych piasków.
Stosowanie specjalistycznych preparatów takich jak np.: jak hydroksyapatyt, związki fluoru.
Stosowanie leczenia nadwrażliwości laserem.
Stosowanie wypełnień odbudowujących tkanki zęba przy zaawansowanych stadiach.
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli ból nasila się lub występuje samoistnie może to oznaczać, że ząb wymaga leczenia kanałowego. Dlatego zachęcamy do konsultacji z lekarzem stomatologiem, aby zdiagnozować przyczynę wystąpienia nadwrażliwości. W przypadku nieznacznej nadwrażliwości mogą wystarczyć dedykowane preparaty do leczenia nadwrażliwości w domu takie jak pasta regeneracyjna do zębów Prevdent czy preparat Tooth Mousse zawierające wysokie stężenia nano-hydroksyapatytu.( płynnego szkliwa). Większość przypadków nadwrażliwości pozabiegowej (po zabiegach stomatologicznych) mija samoistnie.