W Mokotowskim Centrum Stomatologii rekomendujemy do wybielania zębów z nadwrażliwością lub innymi potrzebami stomatologicznymi metodę wybielania Prevdent. Jest to metoda regeneracyjna wybielanie zębów, przeprowadzana jednorazowo, która łączy wybielanie z odbudową szkliwa.
Wykorzystywana lampa LED oraz preparat wybielający, który redukuje nadwrażliwość zębów już w trakcie wybielania zębów. Jest to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań wybielania zębów. Po zabiegu szkliwo jest wygładzone oraz wzmocnione - co ma wpływ pozytywny na kondycję zębów. Podczas zabiegu są eliminowane przebarwienia oraz mikropęknięcia szkliwa.
Co uzyskujemy dzięki zastosowaniu wybielania PREVDENT?
- Wybielanie
- Zniesienie nadwrażliwości zębów,
- Remineralizację szkliwa ( odbudowa szkliwa)
Uzyskanie tych efektów jest możliwe dzięki zastosowaniu preparatu wybielającego ( nadtlenku wodoru) z nano-hydroksyapatytem. Nano hydroksyapatyt jest to syntetyczna substancja, która wnika w strukturę szkliwa, ponieważ jest odpowiednikiem hydroksyapatytu, z którego zbudowane są nasze zęby i kości w około 90%. Przynosi to znaczne obniżenie a nawet wyeliminowanie nadwrażliwości zębów podczas zabiegu lub po nim. Zastosowanie dedykowanej lampy LED powoduje lepsze wnikanie nano-hydroksyapatytu, w krótszym czasie. Czas trwania zabiegu wynosi około 2h. Przed regeneracyjnym wybielaniem zębów Prevdent należy wyleczyć ubytki próchnicowe i stany zapalne jamy ustnej i wykonać oczyszczanie zębów z kamienia i osadu (Skaling i piaskowanie).
Przygotowanie do zabiegu Prevdent
Przed zabiegiem wybielania wykonujemy higienizację zębów. Po higienizacji nie używamy past i płukanek z fluorem, bo może to zaburzać proces wybielania. Stosujemy pastę Prevdent ( kilka, kilkanaście dni) do czasu zabiegu wybielania (optymalny czas to 2 tygodnie). Dzięki tej paście następuje wstępna remineralizacja szkliwa - zabieg jest bardziej przewidywalny pod kątem nie wystąpienia nadwrażliwości. Nie przyjmujemy żelaza (dawki przepisane przez lekarza) a także sterydów gdyż mogą pojawić się przebarwienia na powierzchni zębów. W okresie po higienizacji do czasu zabiegu wybielania ograniczamy lub rezygnujemy z kwaśnych elementów w diecie.
Przebieg wybielania metodą regeneracyjną Prevdent
Przed przystąpieniem do zabiegu wybielania są zabezpieczane zęby, usta, dziąsła i błony śluzowe jamy ustnej przy użyciu rozwieracza oraz koferdamu (substancja płynna zabezpieczająca, która twardnieje po zastosowaniu lampy).
Na wybielanie Prevdent składają się III etapy:
- Usuwamy specjalnym preparatem głęboko osadzone w zębach przebarwienia, których nie udało się usunąć podczas zabiegu higienizacji.
- W drugim etapie wybielania Prevdent nanosimy substancję zawierającą nano-hydroksyapatyt i nadtlenek wodoru. Każdorazowo preparat pozostaje na zębach około 10 min i jest naświetlany lampą LED. Powtarzamy to minimum 6 razy.
- Zabieg wybielania Prevdent kończymy nanosząc na szkliwo serum hydroksyapatytu o dużym stężeniu w celu wyeliminowania nadwrażliwości i bólu.
Działania po wybieleniu metoda regeneracyjną Prevdent
Na efekt końcowy ma wpływ wiele czynników takich jak: indywidualna podatność na wybielanie, wiek pacjenta, przebyte choroby oraz przyjmowane leki. Jednakże stosowanie się do zaleceń przed i po zabiegowych ma istotny wpływ na uzyskany efekt. Ważnym elementem jest odpowiednia higiena jamy ustnej, stosowanie pasty Prevdent oraz cykliczna higienizacja, która wpływa na dłuższe utrzymanie się efektu.
Częste pytania
Oto kilka najczęstszych pytań dotyczących metod wybielania zębów z nadwrażliwością
Efekty wybielania są indywidualne i zależą od genetyki i osobniczych predyspozycji pacjenta a także od odżywiania i zachowania właściwej higieny jamy ustnej. Możliwe jest wybielenie zębów średnio 7-8 odcieni. Z każdym kolejnym wybieleniem jest możliwość uzyskania jeszcze lepszego efektu ze względu na absorbowanie kolejnych dawek nano-hydroksyapatytu. W przypadku wybielania Prevdent zabieg można powtarzać gdyż jest to wybielanie regeneracyjne z odbudową szkliwa i leczeniem nadwrażliwości.
- Próchnica, niewyleczone zęby
- Ciąża
- Karmienie piersią
- Choroby przyzębia
- Zły stan zdrowia pacjenta
- Przyjmowanie silnych leków (psychotropowe, przeciwpadaczkowe, cytostatyki)
- Alergie na składniki preparatów wykorzystywanych podczas zabiegu
- Choroby nowotworowe
Przed zabiegiem wybielania wykonujemy higienizację zębów. Po higienizacji nie używamy past i płukanek z fluorem, bo może to zaburzać proces wybielania. Stosujemy pastę Prevdent ( kilka, kilkanaście dni) do czasu zabiegu wybielania (optymalny czas to 2 tygodnie). Dzięki tej paście następuje wstępna remineralizacja szkliwa - zabieg jest bardziej przewidywalny pod kątem nie wystąpienia nadwrażliwości. Nie przyjmujemy żelaza (dawki przepisane przez lekarza) a także sterydów gdyż mogą pojawić się przebarwienia na powierzchni zębów. W okresie po higienizacji do czasu zabiegu wybielania ograniczamy lub rezygnujemy z kwaśnych elementów w diecie.
- Biała dieta 24h - ( wyeliminowanie z diety napojów i potraw zawierających barwniki np.: herbata, kawa, sos sojowy, pomidory, buraki itp.)
- Brak kwaśnych elementów w diecie przez 24h - ( wyeliminowanie z diety kwaśnych potraw oraz napojów np.: cytryna, napoje gazowane, napoje energetyczne itp.)
- Brak fluoru 24h - najlepiej stosować pastę Prevdent
- Nieprzyjmowanie sterydów przez okres 2 tygodni - sterydy mogą mieć wpływ na przebarwienia szkliwa
- Nieprzyjmowanie żelaza przez okres 2 tygodni - żelazo negatywnie wpływa na barwę zębów
- W przypadku nadwrażliwości po zabiegowej, która może wystąpić w przeciągu 24h pacjent może zażyć lek przeciwbólowy, oprócz Ketonalu - bo może mieć to wpływ, że zęby będą mieć ciemniejszy odcień. Przy nadwrażliwości pacjent może nakładać na zęby pastę Prevdent oraz Serum nHAp - będzie to korzystnie wpływać na zniesienie nadwrażliwości.
- Zakaz palenia papierosów przez 24h.
Odpowiedz na to pytanie nie jest jednoznaczne.
Mycie zębów przed wypiciem kawy: Z jednej strony mycie zębów przed wypiciem kawy pomaga nam w ograniczeniu przebarwień na szkliwie. Zęby pozbawione są nalotu a ich powierzchnia jest wygładzona a to zapobiega przywieraniu barwników z kawy. Jednakże kawa ze względu na zawartość ciemnych barwników może barwić zęby na żółto.
Mycie zębów po wypiciu kawy: Jest konieczne, jeśli pijemy kawę z dodatkami takimi jak cukier, mleko, bita śmietana syropy, posypki i inne słodkie dodatki. Z ustaleń naukowców wynika, że kawa może pośrednio zwiększyć ryzyko próchnicy, jeśli zawiera dodatki takie jak mleko czy cukier, chociaż sama kawa ma właściwości antybakteryjne. Kiedy wybierzemy kawę z mlekiem, cukrem lub śmietanką nie możemy liczyć na właściwości antybakteryjne kawy.
Reasumując: zęby powinny być myte przed wypiciem kawy i 30 minut po wypiciu, aby ślina znajdując się w jamie ustnej zneutralizowała negatywne działanie kwasów na szkliwo zębów z kawy. Wtedy nasze szkliwo podczas szczotkowania będzie bezpieczne. Jeśli odczuwamy dyskomfort po wypiciu kawy od razu po jej spożyciu możemy przepłukać usta obfitą ilością wody.
Kawa zawiera polifenole, które generują powstawanie przebarwień na zębach. Picie kawy powoduje wypłukiwanie się ze szkliwa wapnia, co jest przyczyną powstawania przebarwień. Pijąc kawę z mlekiem możemy nieznacznie ograniczyć ten proces, ponieważ dostarczamy zębom wapń, który jest zawarty w mleku. Jednakże nie można wyeliminować w ten sposób procesu przebarwień zębów. Dodatkowo można zminimalizować ryzyko przebarwień zębów pijąc kawę przez słomkę, aby ograniczyć kontakt kawy z zębami. Jeśli nie mamy ochoty na takie kombinacje pozostaje nam mycie zębów przed kawą i 30 minut po jej spożyciu.
Podobne postepowanie zalecamy w przypadku picie coli, pepsi soków owocowych gdyż napoje te również zawierają kwasy, które mogą powodować przebarwienia i nadżerki szkliwa.