Wiele osób pragnie mieć śnieżnobiały uśmiech, a współczesna stomatologia estetyczna oferuje różne metody, aby to pragnienie zrealizować. Często słyszymy od naszych pacjentów, że chcieliby mieć inny, jaśniejszy, kolor zębów lub pozbyć się występujących na nich przebarwień.
Należy nadmienić, iż żółknięcie zębów jest naturalnym efektem procesu starzenia, a żółty kolor zębów, nie zawsze oznacza zły stan zdrowia. Ciemniejsze szkliwo i przebarwienia zębów mogą być następstwem przebytych urazów, nawyków, stylu życia, ale także wynikać z predyspozycji genetycznych. Również używanie preparatów z fluorem wpływa na zmianę barwy zęba - ciemnienie zębów.
W Mokotowskim Centrum Stomatologii możemy zaproponować Ci bezpieczną metodę wybielania zębów, dostosowaną do twoich potrzeb i możliwości. Zabieg wybielania zębów jest u nas poprzedzony konsultacją z lekarzem prowadzącym.
Częste pytania
Oto kilka najczęstszych pytań dotyczących wybielania zębów
Produkty niedozwolone po wybielaniu zębów:
- Kawa, herbata, czerwone wino, soki
- Kolorowe owoce i warzywa (m.in.: jagody, wiśnie, pomidory, buraki)
- Czekolady i produktów zawierających kakao
- Przyprawy (m. in. curry, papryki, kurkumy, cynamonu)
- Ciemne sosy
Produkty zalecane i bezpieczne po wybielaniu zębów:
- Nabiał (białe sery, mleko, jogurty bez dodatków)
- Woda
- Białe warzywa (np.: ziemniaki, kalafior, kalarepa)
- Mięso drobiowe
- Ryby
- Ryż, kasza, makaron
- Produkty zbożowe (białe pieczywo, otręby)
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.
Mycie zębów przed wypiciem kawy: Z jednej strony mycie zębów przed wypiciem kawy pomaga nam w ograniczeniu przebarwień na szkliwie. Zęby pozbawione są nalotu a ich powierzchnia jest wygładzona, a to zapobiega przywieraniu barwników z kawy. Jednakże kawa ze względu na zawartość ciemnych barwników może barwić zęby na żółto.
Mycie zębów po wypiciu kawy: Jest konieczne, jeśli pijemy kawę z dodatkami takimi jak cukier, mleko, bita śmietana syropy, posypki i inne słodkie dodatki. Z ustaleń naukowców wynika, że kawa może pośrednio zwiększyć ryzyko próchnicy, jeśli zawiera dodatki takie jak mleko czy cukier, chociaż sama kawa ma właściwości antybakteryjne. Kiedy wybierzemy kawę z mlekiem, cukrem lub śmietanką nie możemy liczyć na właściwości antybakteryjne kawy.
Reasumując: zęby powinny być myte przed wypiciem kawy i 30 minut po wypiciu, aby ślina znajdując się w jamie ustnej zneutralizowała negatywne działanie kwasów na szkliwo zębów z kawy. Wtedy nasze szkliwo podczas szczotkowania będzie bezpieczne. Jeśli odczuwamy dyskomfort po wypiciu kawy od razu po jej spożyciu możemy przepłukać usta obfitą ilością wody.