Pedodoncja jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się leczeniem i profilaktyką stomatologiczną dzieci. Dział ten poświęcony jest nie tylko małym pacjentom, lecz także rodzicom pomaga w kształtowaniu nawyków, sprzyjających zdrowiu jamy ustnej. W pedodoncji główny nacisk położony jest na profilaktykę i edukację, by zapobiegać próchnicy i problemom, które mogą wystąpić w jamie ustnej dziecka.
Dentyści dziecięcy zajmują się zdrowiem jamy ustnej dzieci od okresu niemowlęcego do lat nastoletnich. Mają doświadczenie i kwalifikacje, aby dbać o zęby, dziąsła i usta dziecka w różnych etapach dzieciństwa.
Dzieci zaczynają dostawać swoje zęby dziecięce w ciągu pierwszych 6 miesięcy życia. W wieku 6 lub 7 lat zaczynają tracić swój pierwszy zestaw zębów, które ostatecznie są zastępowane przez wtórne, stałe zęby.
Bez właściwej opieki stomatologicznej dzieci narażone są na próchnicę i choroby jamy ustnej, które mogą powodować ból i komplikacje przez całe życie.


Zabiegi stomatologiczne u dzieci
- Badania zdrowia jamy ustnej niemowląt, które obejmują ocenę ryzyka wystąpienia próchnicy
- Profilaktyczną opiekę stomatologiczną obejmującą czyszczenie i zabiegi fluorkowe, a także zalecenia dotyczące żywienia i diety
- Poradnictwo dotyczące nawyków (np. używania smoczka i ssania kciuka)
- Wczesna ocena i leczenie w celu wyprostowania zębów i skorygowania nieprawidłowego zgryzu (ortodoncja)
- Naprawa ubytków lub wad zębów
- Diagnoza stanów jamy ustnej
- Zarządzanie chorobami i stanami dziąseł, w tym krótkimi wędzidełkami i dziecięcymi chorobami przyzębia
- Opieka nad urazami zębów (np. Złamane lub wybite zęby)
Zabiegi profilaktyczne u dzieci
Lakierowanie, fluorowanie zębów
Jest to malowanie mlecznych zębów preparatem zapewniającym dostarczanie fluoru do zębów. Lakierowanie zębów to rozwiązanie bardzo bezpieczne, ponieważ uwalnia fluor tylko do tkanki zębowej. Fluor jest naukowo potwierdzony jako najpopularniejsza forma profilaktyki próchnicy u dzieci. Preparaty zapewniają redukcję próchnicy ok. 40%. Zabieg fluoryzacji u dzieci jest powtarzany co 3-6 miesięcy. Lakierowanie, zwane również fluorowaniem zębów, to najczęściej stosowana metoda profilaktyki próchnicy u dzieci.
Lakowanie
Zabieg lakowania bruzd polega na zabezpieczeniu bruzd (anatomicznie występujące zagłębienia) lakiem szczelinowym. Lakowanie wykonuje się na świeżo wyrżniętych całkowicie zdrowych zębach stałych i mlecznych, aby zmniejszyć ryzyko próchnicy. Najczęściej lakowane są szóstki, ponieważ one są zagrożone próchnicą. Wymagają odpowiedniej higien, a jej brak prowadzi do rozwoju próchnicy u dzieci w zębach stałych kilka miesięcy po wyrżnięciu. Lakowanie jest całkowicie bezbolesne. Dentysta oczyszcza z ząb, wypełnia lakiem zagłębienia bruzd następnie utwardza lampą. Jest to skuteczna metoda pozwalająca redukcje próchnicy.
Kiedy pojawia się w jamie ustnej dziecka pojawi się próchnica, wtedy lekarz pedodonta proponuje leczenie. Zęby mleczne u dzieci trzeba leczyć, ponieważ konsekwencje jakie wynikają z nieleczenia to utrata zęba mlecznego u dziecka, a to zniechęca do wizyt w przyszłości i jest jedną z przyczyn powstawania wady zgryzu. Ubytki próchnicowe u dzieci leczymy przez bezbolesne oczyszczenie próchnicy w zębie, a następnie założenie wypełnienia. W naszym gabinecie dysponujemy różnymi materiałami do wypełnień w zależności od wskazań, ale najczęściej mały pacjent może wybrać kolor wypełnienia “plomby”.
Wizyta adaptacyjna
Część dzieci przed pierwszą wizytą w gabinecie stomatologicznym potrzebuje wizyty adaptacyjnej. Dziecko wspólnie z rodzicem na takiej wizycie ogląda gabinet. Dziecięcym językiem szczegółowo zostaje opowiedziane i zaprezentowane fotel, lampa i inne urządzenia w gabinecie. Następnie wykonany jest przegląd, fluoryzacja (nie zawsze) i instruktaż dla rodziców i dzieci o pielęgnacji oraz profilaktyce jamy ustnej u dzieci. Wtedy buduje się relacja między dzieckiem, a jego dentystą.
