Stomatologia zachowawcza jako podstawowa rola leczenia w stomatologii polega na zapobieganiu i leczeniu skutków próchnicy - najbardziej rozpowszechnionej choroby z jaką spotykają się pacjenci. Regularne kontrole u stomatologa pozwolą na wczesne wykrycie zmian na naszych zębach w postaci drobnych plamek próchnicowych, które rozwijając się przez postępujące ubytki mogą doprowadzić nawet do obumarcia zęba, które finalnie zazwyczaj kończy się jego ekstrakcją. Problem próchnicy dotyka zdecydowaną większość społeczeństwa, jest jednak chorobą, którą można wyleczyć. Nie wolno jej bagatelizować, gdyż może mieć wpływ na ogólną kondycję całego naszego organizmu, a przez stany zapalne w jamie ustnej może być przyczyną innych poważnych chorób.
Próchnica to choroba zakaźna wywoływana przez bakterie obecne w mieszance resztek pokarmowych i śliny. Cukry dostarczane w pożywieniu bakterie w procesie fermentacji przetwarzają w kwasy, które powodują wypłukiwanie minerałów ze szkliwa. Osłabiając i prowadząc do uszkodzeń szkliwa doprowadzają do początków próchnicy. Postępująca erozja pozwala bakteriom atakować bardziej wewnętrzne części zęba, poprzez zębinę, aż do bogatej w naczynia i zakończenia nerwowe miazgi. Pacjenci zaczynają wtedy odczuwać ból i zwiększoną wrażliwość na między innymi ciepło i zimno, czy substancje słodkie i kwaśne.

Zabiegi
W przypadkach zdiagnozowania u pacjenta próchnicy stosujemy zależnie od stadium zaawansowania:
Fluoryzację
Zabieg polegający na wcieraniu preparatów z fluorem
Opracowanie ubytku próchnicowego i wypełnienie
Zabieg polegający na usunięciu tkanek zęba zmienionych próchnicowo oraz wypełnieniu specjalnym materiałem ubytku
Opierając się na ogromnym doświadczeniu, fachowej pomocy, dbałości o każdy szczegół, a także najnowocześniejszym technologiom przywrócimy piękny i zdrowy uśmiech. Wszystko to odbędzie się w komfortowych i przyjaznych warunkach.

Rodzaje próchnicy
Próchnica może rozpocząć się na każdej powierzchni zęba. Oto popularne rodzaje próchnic i miejsca ich powstawania:
- Gładka powierzchnia: rozpuszcza szkliwo zęba. Można jej zapobiec - a czasem odwrócić - dzięki właściwej higienie jamy ustnej. Ludzie w wieku 20 lat często rozwijają tę formę próchnicy między zębami.
- Próchnica szczelinowa: Ubytki tworzą się na górnej części powierzchni żującej zęba. Próchnica może również dotyczyć przedniej strony tylnych zębów. Próchnica w dołkach i szczelinach zwykle zaczyna się w okresie nastoletnim i szybko postępuje.
- Próchnica korzeniowa: Dorośli, którzy mają cofające się dziąsła są bardziej podatni na próchnicę korzeni. Recesja dziąseł naraża korzenie zębów na działanie płytki nazębnej i kwasu. Próchnica korzeni jest trudna do zapobiegania i leczenia. (Jeśli masz skłonność do cofania się dziąseł, zapytaj swojego dentystę, czy powinieneś umówić się na wizytę u periodontologa).
Jakie są objawy próchnicy?
Próchnica na zewnętrznej powierzchni szkliwa zwykle nie powoduje bólu ani objawów. Bardziej prawdopodobne jest wystąpienie objawów, gdy próchnica sięga poza szkliwo do zębiny i miazgi.
Objawy próchnicy obejmują:
- nieświeży oddech lub nieprzyjemny smak w ustach,
- krwawienie dziąseł lub inne objawy choroby dziąseł,
- obrzęk twarzy,
- ból zęba lub ból w ustach,
- wrażliwość zębów na gorące lub zimne pokarmy lub napoje.


Przyczyny próchnicy
Jedną z głównych przyczyn powstawania próchnicy uznaje się osad, czyli płytkę nazębną. Składa się ona ze śliny wmieszanej z resztkami pokarmów i bakteriami, pokrywa ona nasze zęby i dziąsła. W miejscach mniej czyszczonych mechanicznie płytka jest zdecydowanie obfitsza, zatem na próchnicę najbardziej są narażone zęby trzonowe.
Każdy człowiek ma w ustach bakterie. Po zjedzeniu lub wypiciu pokarmu zawierającego cukier, bakterie w jamie ustnej zamieniają cukier w kwas. Płytka nazębna zaczyna się tworzyć na zębach wkrótce po zjedzeniu lub wypiciu czegoś słodkiego. Dlatego tak ważne jest regularne szczotkowanie zębów.
Płytka przylega do zębów, a kwas zawarty w płytce może powoli niszczyć szkliwo zębów. Emalia to twarda, ochronna powłoka na zębach, która chroni przed próchnicą. Gdy szkliwo zębów słabnie, wzrasta ryzyko wystąpienia próchnicy.
Każdy jest narażony na ryzyko wystąpienia ubytków, ale u niektórych osób ryzyko to jest większe. Czynniki ryzyka obejmują:
- zbyt wiele słodkich lub kwaśnych pokarmów i napojów,
- niewłaściwa higiena jamy ustnej, np. nie szczotkowanie lub nie używanie nici dentystycznej codziennie,
- niewystarczająca ilość fluoru,
- suchość w ustach,
- zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja i bulimia,
- choroba refluksowa.
Uśmiech odgrywa ważną rolę w życiu zawodowym i prywatnym. Perfekcyjne zęby dodają urody oraz pewności siebie są oznaką młodości.
Leczenie stomatologiczne, często koncentruje się na poprawieniu estetyki uśmiechu.
Posiadanie pięknego, prostego uśmiechu to nie tylko estetyka, to także korzyści zarówno dla zdrowia zębów, jak i ogólnego stanu zdrowia, w tym:
- Lepsze trawienie
- Łatwe do czyszczenia zęby
- Zdrowsze zęby i dziąsła
- Zapobieganie bólom głowy i szyi
- Lepsza i wyraźna mowa
- Mniejsze zużycie zębów
Usta wraz z zębami znacząco wpływają na aparycję człowieka. Ponieważ najważniejsze dla nas jest zdrowie pacjenta, dążymy głównie do zachowania prawidłowej funkcji narządu żucia.

Zabiegi
W stomatologii estetycznej korzystamy z możliwości łączenia różnych technik, aby móc przywrócić pacjentowi zdrowy oraz naturalny i piękny uśmiech. W naszym gabinecie korzystamy z:
wybielania
licówek porcelanowych i kompozytowych,
wykorzystujemy leczenie ortodontyczne, protetyczne, implantologiczne, periodontologiczne (estetyka dziąseł).
Indywidualnie analizujemy potrzeby pacjenta oraz dopasowujemy leczenie do oczekiwań i możliwości pacjenta. Wykonujemy wizualizację efektów leczenia, aby osoba przechodząca przez skomplikowany proces, mogła zobaczyć jaki efekt estetyczny można osiągnąć. Dzięki rozwojowi technologii komputerowej pacjent może zobaczyć efekty leczenia zanim działania w jamie ustnej zostaną podjęte.
Zabiegi stomatologii estetycznej, które warto rozważyć

Implanty
Jeśli chodzi o zastąpienie brakujących zębów, implanty stomatologiczne są korzystniejsze (pod względem funkcjonalności i wyglądu) niż inne konwencjonalne rozwiązania w zakresie wymiany zębów.

Wybielanie zębów
Jednym z najbardziej popularnych zabiegów stomatologii estetycznej w celu poprawy swojego uśmiechu jest wybielanie zębów.
Chociaż można kupić wybielającą pastę do zębów lub zestawy do wybielania w domu, dentysta używa bezpiecznych składników i niezawodnego sprzętu dentystycznego, aby zapewnić wyniki.

Licówki
Kiedy wybielanie zębów nie jest realnym rozwiązaniem ze względu na uporczywe nieodłączne przebarwienia zębów i inne problemy funkcjonalne, licówki porcelanowe mogą być najlepszą opcją odnowy uśmiechu. Ten popularny zabieg polega na nałożeniu na ząb porcelanowej powłoki, aby naprawić zużyte szkliwo, odpryski lub pęknięcia, nierówne ustawienie, odstępy lub przebarwienia.
Licówki są dostosowywane do potrzeb każdego pacjenta. Przy odpowiedniej pielęgnacji licówki porcelanowe mogą służyć przez wiele lat.

Wypełnienia kompozytowe
Wypełnienie kompozytowe jest wykonane z żywicy kompozytowej, materiału, który można dopasować kolorystycznie do odcienia naturalnych zębów. Dzięki temu wypełnienia mogą być dopasowane do naturalnych zębów.