Stomatologia dziecięca nazywana jest również pedodoncją. Jest to dziedzina, która zajmuje się zdrowiem zębów i jamy ustnej młodszych pacjentów. Kładzie ona silny nacisk na edukację i pomoc rodzicom w dbaniu o zęby swoich pociech. Stomatolog dziecięcy opowie opiekunom o prawidłowych nawykach żywieniowych i higienicznych oraz przedstawi plan profilaktyki i ewentualnego potrzebnego leczenia.
Niezwykle ważne jest dobrze rozpocząć przygodę dziecka z gabinetem stomatologicznym. W obecnych czasach możliwe są przyjemne i bezstresowe wizyty. Podczas wizyty adaptacyjnej dentysta zaznajamia pacjenta z nowym miejscem i pokazuje jak wygląda miłe i spokojne spotkanie. Stomatolog dziecięcy cechuje się empatią, cierpliwością i życzliwością więc bez problemu znajdzie wspólny język z pacjentem w każdym wieku. Należy pamiętać, że zdrowe zęby mleczne są podstawą zdrowych i mocnych przyszłych zębów stałych.
Dentyści dziecięcy zajmują się zdrowiem jamy ustnej dzieci od okresu niemowlęcego do lat nastoletnich. Pacjenci w różnym wieku potrzebują dostosowanej indywidulanie opieki i pomocy, którą świadczą stomatolodzy naszego Mokotowskiego Centrum.
Bez właściwej opieki stomatologicznej dzieci narażone są na próchnicę i inne choroby jamy ustnej, które mogą powodować ból i dalsze negatywne skutki. Dodatkowo zaniedbania z dzieciństwa często powodują nieprzyjemne konsekwencje w przyszłości. Zapisz się już dziś na wizytę ze swoim dzieckiem. Stomatolog dziecięcy Mokotów zaprasza!
Zabiegi stomatologiczne u dzieci
Dentyści dziecięcy zapewniają kompleksową opiekę nad zdrowiem jamy ustnej, która obejmuje:
- Badanie zębów i jamy ustnej
- Wizyty adaptacyjne
- Profilaktyczną opiekę stomatologiczną obejmującą czyszczenie i zabiegi fluorkowe, a także zalecenia dotyczące żywienia i diety
- Poradnictwo dotyczące prawidłowych nawyków
- Wczesną ocena i leczenie w celu wyprostowania zębów i skorygowania nieprawidłowego zgryzu (ortodoncja)
- Leczenie chorób zębów mlecznych i stałych. Najczęstszą z nich jest próchnica
- Zarządzanie chorobami i stanami dziąseł, w tym krótkimi wędzidełkami i dziecięcymi chorobami przyzębia
- Pierwszą pomoc i dalszą opieka przy urazach zębów (np. złamane lub wybite zęby)
- Leczenie chirurgiczne dzieci (usunięcie mleczaków)
Częste pytania
Oto kilka najczęstszych pytań dotyczących stomatologii dziecięcej
Odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna. Zęby mleczne traktujemy tak samo jak zęby stałe i je leczymy. Mleczaki są mniejszą wersją swoich stałych następców i dotyczą ich te same choroby. Dodatkowo ze względu na swoją budowę próchnica postępuje w nich znacznie szybciej i szerzy się na kolejne zęby. Regularne wizyty u dentysty pozwolą rozpoznać zmiany we wczesnym stadium i je wyleczyć. Profilaktyka, szybkie wykrycie i wyleczenie próchnicy uchronią dziecko przed wystąpieniem dolegliwości bólowych, obrzęku, gorączki. Nieleczona choroba próchnicowa zębów mlecznych prowadzi do stanów zapalnych miazgi, czyli żywej wewnętrznej części, co może doprowadzić do utraty zębów. Przedwczesne usunięcie mleczaków ciągnie za sobą dużo nieprzyjemnych konsekwencji i zmniejsza komfort życia dziecka. Z tego powodu bardzo ważne są regularne kontrole już od najmłodszych lat.
Tak, są one bezpieczne i zalecane! Związki fluoru obecne w pastach, płukankach czy profesjonalnych lakierach stosowanych w gabinecie są obecne w stomatologii od lat. Liczne badania potwierdzają ich bezpieczeństwo, jednak tak jak każda substancja muszą być one aplikowane w odpowiednich dawkach. Związki fluoru wzmacniają powierzchnie zębów mlecznych i stałych, poprzez nasilenie stopnia ich mineralizacji. Produkty stosowane w domowej profilaktyce zawierają niewielkie dawki fluoru. Preparaty z ich większą zawartością stosowane są tylko po zaleceniu i pod kontrolą dentysty. Lekarze z Mokotowskiej Kliniki Stomatologii chętnie przedstawią indywidualnie wybrany dla dziecka plan profilaktyki zawierający skuteczne i polecane produkty. Zadbajmy razem o zdrowe zęby na całe życie.
Lakierowanie zębów to zabieg polegającego na aplikacji preparatu z wyższą zawartością związków fluoru przez dentystę w gabinecie. Lekarz maluje zęby - jest to procedura szybka, przyjemna i bezbolesna.
Po procedurze fluoryzacji należy przez 1-2 h wstrzymać się od jedzenia i picia. Dodatkowo w dniu lakierowania należy unikać kwaśnych i słodkich pokarmów i napoi, gdyż zmniejszają one skuteczność zabiegu. Dokładnych zaleceń zawsze udziela stomatolog.
Na pierwszą wizytę stomatologiczną z dzieckiem należy zgłosić się wraz z pojawieniem się pierwszego zęba mlecznego, jednak nie później niż do 1 roku życia. Na takiej wizycie rodzic może rozwiać wszystkie swoje wątpliwości dotyczące zdrowa jamy ustnej dziecka. Lekarz opowie o prawidłowej higienie i zaleceniach dietetycznych dla malucha. Wskaże, które produkty będą odpowiednie dla danego wieku pacjenta. Dodatkowo wyznaczy częstotliwość wizyt kontrolnych i przedstawi możliwości profilaktyki próchnicy, aby zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia.
Ważnym aspektem jest również profilaktyka wad zgryzu u dziecka. Zalicza się do niej prawidłowe używanie smoczka czy zapobieganie parafunkcjom np. ssaniu palca.
Niestety taka sytuacja może się zdarzyć. Zdrowe i wolne od próchnicy zęby mogą być nieprawidłowo ułożone w łuku zębowym co powoduje wadę zgryzu. Część takich nieprawidłowości jest warunkowana genetycznie, inne spowodowane są obecnością u dziecka parafunkcji lub dysfunkcji. Do parafunkcji zaliczamy zbyt długie używanie smoczka, obgryzanie paznokci czy ołówka. Dysfunkcje to nieprawidłowe wykonywanie fizjologicznych czynności np. oddychanie przez usta, nieprawidłowe ułożenie języka przy przełykaniu oraz niechęć do żucia twardych pokarmów. Na wizycie stomatologicznej dentysta dziecięcy przeprowadza dokładny wywiad z rodzicem pod kątem nawyków dziecka. Dodatkowo podczas badania ocenia także zgryz. Przy wystąpieniu niepokojących objawów mały pacjent kierowany jest do ortodonty. Przy wskazaniach rozpoczynane jest leczenie ortodontyczne, czasami przy współpracy z logopedą lub fizjoterapeutą. Często rodzice i dzieci nie są świadomi, że występuje jakieś szkodliwe zachowanie. Ważne jest, aby zgłosić się na wizytę już przy wystąpieniu pierwszych objawów, ponieważ dalsze utrwalanie błędnych nawyków pogłębia powstawanie wady zgryzu.
Prawidłowe oczyszczanie jamy ustnej powinno się zacząć jak najwcześniej - już w pierwszych miesiącach życia dziecka. Metodę należy dobrać do wieku i rodzaju obecnych zębów. Jeszcze przed pojawieniem się pierwszych mleczaków, które wyżynają się około 6 miesiąca życia, należy oczyszczać błonę śluzową jamy ustnej przed snem. Do tego zabiegu można wykorzystać nawilżoną wodą gazę lub specjalne płatki. Następnie po pojawieniu się pierwszych zębów mlecznych ich powierzchnię czyścimy małą, delikatną szczoteczką przeznaczoną do wieku. Już od tego momentu zalecane jest używanie pasty z fluorem w odpowiednim dla maluchów stężeniu. Z obawy o połykanie pasty przez dziecko należy nakładać na szczoteczkę bardzo niewielką jej ilość. Na szczoteczce powinna znaleźć się pasta w wielkości ziarnka ryżu lub najmniejszego paznokcia u ręki dziecka. Takie działanie zapewni prawidłowe oczyszczanie i zapobieganie próchnicy, a nie spowoduje nadmiernej ekspozycji na związki fluoru.
W następnych latach wraz z pojawianiem się kolejnych zębów należy zwracać uwagę, aby wszystkie powierzchnie zębów były oczyszczane. Najmłodszym dzieciom zęby myją rodzice. Dalsze wytyczne co do odpowiedniej pasty czy techniki szczotkowania lekarz dziecięcy dobiera indywidualnie do pacjenta. Warto zaznaczyć, że nawet przy starszych dzieciach rodzic powinien kontrolować i pomagać myć zęby. Przyjmuje się, że dopiero około 8-10 roku życia dzieci mają wystarczające zdolności manualne, aby samodzielnie i prawidłowo dbać o swoje zęby.