Znieczulenie w stomatologii pozwala na bezbolesne przeprowadzenie zaplanowanego działania. Najczęściej stosowane jest znieczulenie miejscowe, które wyłącza czucie tylko w obszarze zabiegu. Zachowana jest przy nim świadomość dziecka.
Ważne jest, aby poinformować stomatologa o wszystkich chorobach i alergiach występujących u małego pacjenta. Posiadając pełna wiedzę o stanie pacjenta dentysta jest w stanie ocenić czy dany preparat znieczulający może być podany. Obecnie leki stosowane w znieczuleniu są nowoczesne i bezpieczne dla szerokiej grupy osób.
Rodzaje znieczulenia
Znieczulenie podawane jest w formie iniekcji, czyli małego ukłucia błony śluzowej. Igły przeznaczone dla dzieci są cienkie, a metoda podawania bardzo delikatna.
U dzieci zalecane jest także stosowanie znieczulenia powierzchniowego. Jest ono w postaci żelu, który nakłada się na błonę śluzową w miejscu, w którym nastąpi ukłucie. Powszechnie stosowany jest także preparat chlorku etylu zaaplikowany w niewielkiej ilości. Daje on miejscowe uczucie chłodu. Zadaniem obu preparatów jest wyłączenie czucia na błonie śluzowej w miejsca wkłucia, aby było ono jak najbardziej komfortowe dla dziecka.
Zalecenia po znieczuleniu u dentysty
U dzieci uczucie drętwienia po znieczuleniu może być nowym i dziwnym zjawiskiem. Należy obserwować i kontrolować pacjenta po wizycie. Do czasu powrotu pełnego czucia nie zaleca się spożywania pokarmów i picia. Istnieje ryzyko, że dziecko poparzy lub podrażni nieczułą tkankę. Dodatkowo należy pilnować malucha, aby nie przygryzł sobie wargi. Rany po takim ugryzieniu są poważne i mogą ciężko się goić.
Inne metody
U pacjentów bardzo młodych, lękliwych i niewspółpracujących możliwe jest leczenie zębów pod narkozą. Jest to ostateczna opcja i zawsze przed nią występuje próba leczenia innymi metodami.
W Mokotowskim Centrum Stomatologii lekarze dentyści mają pełna wiedzę i doświadczenie dotyczące podawania znieczulenia.