Spis treści
Czym jest nadziąślak?
Kiedy na dziąśle pojawia się zgrubienie/guzek jest to prawdopodobnie nadziąślak. Nadziąślak to zmiana rozrostowa śródbłonka jamy ustnej. Może powodować pewne dolegliwości, takie jak uczucie ucisku. Leczenie nadziąślaka jest jednoznaczne. Zawsze polega na chirurgicznym usunięciu zmiany. W naszym Centrum periodontolog usuwa zmianę laserem diodowym.
Przyczyny powstawania nadziąślaka
Zgłaszają się do nas osoby z przeróżnymi rodzajami nadziąślaka, bardzo często pełni obaw i przekonań, że zmiana ta ma charakter nowotworowy. Choć nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, co jest przyczyną powstawania nadziąślaka, uspokajamy, że nadziąślaki są zmianami rozrostowymi o charakterze odczynowym. Nie są natomiast zmianami nowotworowymi. Przyczyny nadziąślaków są różnorodne i mogą obejmować procesy zapalne, reakcje tkanki na obecność ciała obcego czy też zaburzenia wzrostu komórek.
Najczęstszą przyczyną powstawania nadziąślaków jest:
- nieprawidłowa lub niewystarczająca higiena jamy ustnej (występowanie kamienia nazębnego),
- zaburzenia hormonalne,
- podrażnienia mechaniczne (nieprawidłowo dobrana proteza),
- wady zgryzu,
- alergie
- niedobór witamin.
Zabieg usuwania nadziąślaka
Podobnie jak zabieg usunięcia naczyniaka, usunięcie nadziąślaka jest to szybka i standardowa procedura medyczna wykonywana w znieczuleniu miejscowym. Czas trwania zabiegu to zazwyczaj kilka minut, a regeneracja pozabiegowa najczęściej trwa do dwóch tygodni.
W tym przypadku, aby przyspieszyć gojenie i regenerację tkanek można zastosować program biostymulacji laserowej. Poprawa komfortu życia i doskonały efekt to główne powody, dla których nasi pacjenci decydują się na wykonanie tego zabiegu.
Bywa jednak tak, że zgrubienia pojawiają się na większym obszarze. Dziąsła „zarastają" zęby powodując zachwianie proporcji pomiędzy zębami a dziąsłami. W tym przypadku zabieg jest zdecydowanie dłuższy. Periodontolog w naszym Centrum korzystając z lasera diodowego wycina lub zmienia kształt dziąsła w całości lub jego części. Korekta linii dziąseł wpływa nie tylko na estetykę uśmiechu, lecz w tym przypadku ma na celu zapobiegać rozwojowi chorób. Są to zabiegi z zakresu gingiwoplastyki ( plastyka dziąseł, której zadaniem jest odtworzenie estetycznego wyglądu dziąseł oraz prawidłowego ich kształtu).