Zabieg pogłębienia przedsionka jamy ustnej z przeszczepem błony śluzowej z podniebienia
Tam gdzie plastyka/ korekta wędzidełek warg i policzków jest niewystarczająca wykonujemy zabiegi pogłębienia przedsionka jamy ustnej.
Przedsionek to miejsce pomiędzy wargami a dziąsłami. Prawidłowa głębokość przedsionka umożliwia swobodne odchylanie dolnej i górnej wargi, a dziąsła nie zmieniają koloru na biały. Zdarza się, że przestrzeń ta jest niewystarczająca. Wtedy mówienie i spożywanie pokarmów sprawiają dyskomfort oraz odsłaniają się szyjki i korzenie zębów, tworząc tzw. recesje dziąsłowe.
Większość naszych pacjentów po zabiegu pogłębienia przedsionka jamy ustnej zgłasza, że nie zdawało sobie sprawy z dyskomfortu, jaki na co dzień odczuwali przed wykonaniem zabiegu.
Najczęściej wśród przyczyn zbyt płytkiego przedsionka podaje się uwarunkowania genetyczne, ale równie często zdarzają się także sytuacje, że recesje dziąsłowe powstają w wyniku leczenia ortodontycznego.
Z naszych doświadczeń, a także z obserwacji wynika, że zbyt płytki przedsionek może w skrajnych przypadkach powodować powstawanie recesji dziąsłowej, uszkodzeń mechanicznych dziąseł i błony śluzowej, redukcję kości wyrostka zębodołowego i prowadzić do utraty zębów, najczęściej w przednim odcinku żuchwy. Zęby bowiem ruszają się, rotują a na końcu wypadają. To samo może stać się z implantami, jeśli nie poprzedzimy zabiegu ich wszczepienia, zabiegiem pogłębienia przedsionka.
Wykonanie zabiegu pogłębienia przedsionka rekomendujemy pacjentom przed uzupełnieniami protetycznymi. Protezy ruchome mogą być w łatwy sposób podważane co powoduje brak utrzymania się na podłożu, mogą także uciskać błonę śluzową dna przedsionka jamy ustnej powodując ból, a z biegiem czasu przerosty tkanek miękkich.
Płytki przedsionek jamy ustnej w połączeniu z wąską strefą dziąsła przyczepionego może mieć niekorzystny wpływ na stan przyzębia. Nieprawidłowe przyczepy wędzidełek i mięśni mogą wywoływać „pociąganie” dziąsła, co prowadzi do jego zaniku i odsłonięcia korzeni zębowych. Sprzyja to zaleganiu osadu, utrudnia higieną i prowadzi do powstania stanów zapalnych i recesji dziąsłowych. U osób z zaawansowanym stanem odsłoniętych szyjek zębowych, po pogłębieniu przedsionka, wykonujemy zabieg pokrycia recesji dziąsłowych.
Częste pytania
Oto kilka najczęstszych pytań dotyczących zabiegu pogłębiania przedsionka
Zabiegi pogłębienia przedsionka jamy ustnej, znane również jako chirurgia plastyczna przedsionka, mają na celu korektę anatomii przedsionka, czyli obszaru pomiędzy dziąsłami a wargą. Poprzez dostosowanie kształtu i głębokości przedsionka, można poprawić estetykę uśmiechu, ułatwić utrzymanie higieny jamy ustnej, oraz zminimalizować ryzyko utraty zębów.
Wykonanie tego zabiegu zalecamy pacjentom ze zbyt płytkim przedsionkiem, u których mamy utrzymujące się stany zapalne dziąseł oraz odsłaniające się szyjki zębowe i korzenie tzw. aktywne recesje dziąsłowe. Wskazaniem jest również fenotyp I czyli bardzo cienkie dziąsła, nieprawidłowy przyczep wędzidełka wargi dolnej oraz pull syndrome dodatni, czyli bielenie dziąsła podczas pociągania wargi dolnej.
Dużą grupę pacjentów ze wskazaniem do zabiegu stanowią osoby przygotowujące się do leczenia protetycznego, ortodontycznego i implantologicznego, a także pacjenci po ekstrakcjach. Inną grupę pacjentów stanowią osoby z odsłoniętymi szyjkami zębowymi, u których należy wykonać zabieg pogłębienia przedsionka, a następnie zabieg pokrycia recesji dziąsła. Wskazany jest także pacjentom po leczeniu ortodontycznym, przed leczeniem implantologicznym, osobom z cienkim dziąsłami podatnymi na urazy mechaniczne nawet podczas szczotkowania zębów.
Przede wszystkim dzięki zabiegowi pogłębienia przedsionka z przeszczepem błony śluzowej z podniebienia uzyskujemy zatrzymanie procesów zapalnych w obrębie dziąseł, zatrzymanie powiększania się recesji dziąsłowych, a nawet częściowe lub całkowite samoistne pokrycie się ich dziąsłem w wyniku wykonanego zabiegu, szerszą strefę dziąsła przyczepionego, przez co trudniej je uszkodzić oraz pogrubienie fenotypu dziąsłowego.
Zabiegi te mogą przyczynić się do poprawy zdrowia poprzez ułatwienie utrzymania właściwej higieny jamy ustnej. Pogłębienie przedsionka umożliwia skuteczniejsze usuwanie bakterii, co przekłada się na zmniejszone ryzyko rozwoju chorób dziąseł i próchnicy. Dodatkowo, pacjenci często doświadczają poprawy estetyki uśmiechu, co wpływa na ich ogólne samopoczucie.
Zabieg pogłębienia przedsionka w naszym Centrum wykonujemy wraz z przeszczepem dziąsłowym. Materiał do przeszczepu pobieramy z podniebienia pacjenta co umożliwia uzyskanie większej szerokości. Miejsce pobrania przeszczepu na podniebieniu zabezpieczamy błoną z fibryny bogatopłykowej uzyskanej z krwi pacjenta. To sprawia, że uzyskujemy bardzo szybką regenerację do 5 dni. Dodatkowo zabezpieczamy miejsca pobrania opatrunkiem chirurgicznym tzw. cementem chirurgicznym. Zabieg ten jest zazwyczaj przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Chirurg periodontolog dokładnie modeluje przedsionek, dostosowując jego kształt i głębokość do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Zabiegi te zazwyczaj są przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym, co jest w zupełności wystarczające. Czas rekonwalescencji trwa zazwyczaj do 5 dni. Choć mogą być odczuwane pewne dolegliwości po zabiegu, takie jak opuchlizna czy dyskomfort, są one krótkotrwałe. Po zabiegu pacjent pozostaje przez pewien czas na diecie półpłynnej a także pod stałą opieką lekarską.