Specjaliści różnych dziedzin stomatologii, skupiając się na tym, aby uzyskać jak najlepsze wyniki w swoich dziedzinach, niestety wciąż bardzo często pomijają strukturę korzenia zęba i tkanek go otaczających. A wręcz pogarszają ich stan. Przeprowadzając swoje leczenie niszczą stan korzenia i tkanek, co prowadzi do nieodwracalnych szkód i powikłań. Zawsze kiedy odwrócimy kolejność i zaczniemy od leczenia przyzębia, czyli korzenia i tkanek otaczających, wyleczymy stany zapalne tych tkanek, co poprawia wynik leczenia każdego kolejnego spejalisty stomatologicznego, umożliwiając mu wykonanie szczelnych, estetycznych prac na zdrowych tkankach.
Wykonana we właściwym czasie konsultacja periodontologiczna, nawet kiedy nie jest spowodowana objawami chorobowymi, daje pajentowi szansę na otrzymanie odpowiednich informacji i uświadomienie go w taki sposób, że jest w stanie sam utrzymać swoje zęby i przyzębie tak, że nie dojdzie do patologicznych uszkodzeń jak recesje czy parodontoza.
Bardzo często przyczynami choroby przyzębia są nasze nieprawidłowe nawyki, które mamy jeszcze z przedszkola, a w życiu dorosłym są przyczyną powstania u nas dolegliwości chorobowych, których leczenie jest bolesne i kosztowne.
WCZESNE UŚWIADOMIENIE = ZDROWE ZĘBY I PRZYZĘBIA
Dodatkowo, rozpoczęcie leczenia stomatologicznego od konsultacji periodontologicznej najbardziej umożliwia zoptymalizowanie kolejności leczenia przez kolejnych lekarzy stomatologów w taki sposób, aby było maksymalnie skuteczne oraz oszczędne dla kieszeni i dla tkanek. Te same zabiegi wykonane w niezaplanowej, przypadkowej kolejności mogą w zdecydowany sposób podnosić koszty leczenia, a nawet być szkodliwe dla pacjenta.
Nie istnieje takie hasło jak „Zbędna konsultacja periodontologiczna“ w każdym wieku i dla każdego pacjenta. Zawsze prowadzi do poprawy nawyków i higieny, co przekłada się na jeszcze piękniejszy i zdrowy uśmiech.
ŚWIADOWE LECZENIE STOMATOLOGICZNE ZACZYNA SIĘ OD KORZENIA I TKANEK OTACZAJĄCYCH – PRZYZĘBIA. OD PERIODONTOLOGA.
- Pierwsza wizyta to szczegółowe badanie kliniczne i omówienie planu leczenia, podczas którego zostanie przedstawionych kilka opcji i scenariuszy. Będziesz miał możliwość omówienia wszelkich ewentualnych obaw.
- Zostanie przeprowadzona kompleksowa ocena tkanek dziąseł, struktury szczęki i ogólnych problemów stomatologicznych. Obszary problemowe zostaną zbadane i omówione. W razie potrzeby podczas wizyty mogą zostać wykonane dwu- lub bardziej złożone trójwymiarowe zdjęcia rentgenowskie, które pomogą zidentyfikować wszelkie ukryte problemy.
- Przed zaleceniem konkretnego leczenia zostanie wzięty pod uwagę stan zdrowia pacjenta.
- Niektóre ważne schorzenia i związane z nimi leki mogą mieć wpływ na tkanki dziąseł i kości, np. osteoporoza i cukrzyca.
- Inne czynniki, które należy ocenić to stopień recesji dziąseł, ruchomość zębów i wielkość utraty kości.
- Po zakończeniu procesu badania, w trakcie szczegółowej konsultacji omówione zostaną z Państwem przyczyny rozwoju zapalenia przyzębia w Państwa dziąsłach, a tym samym sposoby zapobiegania nawrotom choroby w przyszłości. Następnie omówione zostaną różne strategie leczenia.
1. Krwawienie dziąseł podczas szczotkowania lub nitkowania
Jednym z głównych objawów choroby przyzębia jest krwawienie z dziąseł. Krwawienie podczas nitkowania jest oznaką wczesnego stadium zapalenia dziąseł (choroby dziąseł). Jeśli jednak zaczynasz mieć krwawiące dziąsła po szczotkowaniu lub (co gorsza) niewyjaśnione krwawienie po jedzeniu, możesz mieć bardziej zaawansowane zapalenie przyzębia i powinieneś skonsultować się z periodontologiem.
2. Czerwone, obrzęknięte, tkliwe dziąsła
Bakterie wywołujące zapalenie dziąseł powodują również stan zapalny. Nieleczone, rozpalone dziąsła mogą tworzyć głębokie kieszonki wokół zębów. Głębokie kieszonki przyzębne zwiększają ryzyko utraty zębów, dlatego nie należy ignorować opuchniętych dziąseł.
Zapalone dziąsła mogą być również bardziej czerwone w wyglądzie niż różowe i delikatne w dotyku. Jeśli masz spuchnięte dziąsła z bólem lub krwawiące dziąsła przetargowe, zadzwoń do periodontologa.
3. Przewlekły nieświeży oddech
Możesz nie myśleć o nieświeżym oddechu jako o znaku ostrzegawczym choroby (w końcu wszyscy przesadziliśmy z czosnkiem przynajmniej raz). Ale jeśli masz przewlekły nieświeży oddech, który nie ustępuje przy prawidłowej higienie jamy ustnej, może to być oznaką infekcji przyzębia.
4. Zęby wrażliwe na ciepło i/lub zimno
Zaawansowana choroba dziąseł może powodować zwiększoną wrażliwość zębów ze względu na cofającą się linię dziąseł i odsłonięte korzenie. Wrażliwość zębów na temperaturę może być również spowodowana erozją szkliwa, co jest kolejnym potencjalnie poważnym problemem.
5. Luźne zęby (u dorosłych)
Po utracie zębów mlecznych, reszta zębów (powinna) pozostać na zawsze. Zapalenie przyzębia może pogłębić kieszenie wokół zębów, przez co stają się one luźne. Możesz również zauważyć przesuwanie się zębów.
6. Recesja dziąseł
Jeśli Twoje zęby wyglądają na dłuższe, może to być spowodowane cofaniem się dziąseł. Recesja dziąseł jest objawem zaawansowanej choroby przyzębia i może mieć poważne skutki uboczne.