Jest to kolokwialna nazwa dla jednostki chorobowej nazywanej także zapaleniem przyzębia. Podłożem tej choroby może być m.in. genetyka, stres. Jest współczesną chorobą cywilizacyjną jak cukrzyca czy otyłość. Jeszcze parę lat temu dotykała głównie pacjentów po 40./50. roku życia. Obecnie coraz częściej spotykamy to schorzenie u osob nawet 20-letnich, dzieci czy młodzieży. „Stomatolodzy oceniają, że parodontoza może być problemem nawet 70% Polaków, chociaż zwykle w krajach cywilizowanych dotyczy najwyżej 10% społeczeństwa“ – zdrowie.gazeta.pl.
Towarzyszą jej przykre dolegliwości:
- Krwawienie z dziąseł,
- Obrzmienie dziąseł,
- Rozrost czy recesje,
- Przerost lub ucieczka dziąseł,
- Nieprzyjemny zapach z ust,
- a w konsekwencji nieleczona prowadzi do rozchwiania zębów i ich utraty.
Główne przyczyny paradontozy (choroby przyzębia):
- Zapalenia wywołane przez bakterie,
- Zaburzenia immunologiczne,
- Palenie,
- Stres,
- Czynniki genetyczne,
- Niektóre zaburzenia hormonalne, cukrzyca,
- Wady zgryzu,
- Nieprawidłowo wykonane wypełnienia czy uzupełnienia protetyczne.
Skutki parodontozy (choroby przyzębia):
- Krwawienie z dziąseł,
- Obrzmienie i recesje (cofanie się) dziąseł,
- Nadwrażliwość zębów,
- Przykry zapach z ust.
W konsekwencji rozchwianie zębów, ubytki kości - prowadzące do utraty zębów.
W takich warunkach wykonanie uzupełnień protetycznych jak również implantów jest wręcz niemożliwe, bo zarówno ruchome protezy jak i implanty potrzebują podparcia kostnego.
Ponieważ organizm człowieka jest całością, zaawansowana parodontoza to nie tylko pogorszenie wyglądu twarzy, uśmiechu czy wymowy. Ma ona również wpływ na choroby serca, udar mózgu, przedwczesny poród, zapalenie płuc czy stawów. Pogarsza przebieg cukrzycy i innych chorób układowych.
Wszystko zaczyna się od konsultacji periodontologicznej i wczesnej diagnozy. Choroba przyzębia to choroba przewlekła, co znaczy tyle, że od momentu kiedy usłyszymy taką diagnozę należy już zawsze zachować czujność i mieć świadomość, że proces chorobowy może w każdej chwili aktywować się, ulec zaostrzeniu. Dlatego pacjenci zdiagnozowani jako pacjenci z chorobą przyzębia wymagają regularnych wizyt kontrolnych u periodontologa, których częstotliwość wyznacza periodontolog.
W początkowym stadium choroby profesjonalne leczenie może w znacznym stopniu spowolnić jej postęp, a nawet zahamować dalszy rozwój. Wczesne wykrycie i szybkie podjęcie leczenia bardzo obniża jego koszty i skraca długość procesu leczenia.
Zabiegi przeprowadzane w tej fazie to:
- Profesjonalne oczyszczanie zębów, czyli kiretaże,
- Osocze bogato-płytkowe,
- Fibryna,
- Staranna higiena jamy ustnej,
- Zdrowy tryb życia.
Kiedy mamy zaawansowane stadium choroby leczenie jest wieloetapowe, obejmuje wiele różnych technik leczenia, trwa minimum ok.2 lat i jest kosztowne dla pacjenta.
Do zabiegów stosowanych w zaawansowanej postaci parodontozy należą:
- Oczyszczanie powierzchni zębów (nad i pod dziąsłowo) z toksyn bakteryjnych i złogów nazębnych za pomocą narzędni ręcznych (kirety),
- specjalnych aparatów ultradźwiękowych,
- piezoelektrycznych,
- lasera czy systemu Vector.
Aby odbudować utraconą kość i struktury przyzębia, wzmocnić rozchwiane zęby, poprawić estetykę twarzy, po wyeliminowaniu zapalenia należy przeprowadzić leczenie regeneracyjne, chirurgiczno-plastyczne.
- Medonet – "Paradontoza"
- Lekarze bez kolejki– "Paradontoza – groźna choroba przyzębia"
- "Periodontologia" (aut. Herbert F. Wolf, Edith M. Rateitschak, Klaus H. Rateitschak, red. wyd. pol. Zbigniew Jańczuk)
- "Periodontologia współczesna" (aut. Renata Górska, Tomasz Konopka)
- "Choroby przyzębia. Zapobieganie, diagnostyka i leczenie" (aut. Zbigniew Jańczuk)
- "Choroby przyzębia - Klasyfikacja 2017" (aut. Renata Górska)
Tradycyjnie chirurgia dziąseł wykonywana jest w celu poprawy uszkodzeń spowodowanych przez choroby przyzębia. Zwykle odbywa się to poprzez usunięcie zainfekowanej tkanki dziąsła i ponowne konturowanie nierównej kości. Chociaż jest to nadal skuteczny sposób leczenia chorób dziąseł, dziś rutynowo stosuje się nowe i bardziej zaawansowane procedury.
Sterowana regeneracja tkanek ma na celu "zregenerowanie" utraconej tkanki dziąsłowej i kostnej wokół zębów. Podczas tych zabiegów dentysta odchyla tkanki dziąsła i usuwa bakterie chorobotwórcze z korzenia zęba. Następnie materiał do przeszczepu kości jest wykorzystywany do wypełnienia pustych przestrzeni w kości wokół zęba. Często materiał do przeszczepu kości jest łączony z białkami stymulującymi tkanki (bioaktywne żele), aby pobudzić naturalną zdolność organizmu do regeneracji kości i tkanek. Dodatkowo, nad przeszczepem kostnym mogą zostać umieszczone błony do regeneracji tkanek, które zawierają i stabilizują przeszczep, a także blokują dostęp tkanki do ubytku podczas dojrzewania kości. Niektóre z tych membran są bio-wchłanialne, inne wymagają usunięcia w późniejszym terminie.
Leczenie paradontozy to leczenie periodontologiczne. Periodontologia jest działem stomatologii zajmujący się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia. Jedyne właściwe leczenie stomatologiczne powinno składać się zarówno z oceny naddziąsłowych tkanek widocznych w ustach korony zęba jak i z oceny stanu tkanek znajdujących się w dziąśle (korzenia i otaczającego go tzw. przyzębia). Tylko w takiej sytuacji pacjent jest objęty kompleksową, pełną opieką stomatologiczną. Właśnie periodontologia zajmuje się tym aspektem leczenia tkanek otaczających korzeń zęba.
Nawet najbardziej nowoczesne, estetyczne leczenie stomatologiczne nie spełni swojej funkcji i nie będzie satysfakcjonujące dla pacjenta kiedy dotyczy tylko części naddziąsłowej i jest wykonane na chorym przyzębiu.
Świat periodontologii można przyrównać do systemu korzeniowego drzewa, aby uśmiech był naprawdę imponujący, „system korzeniowy“ czyli korzeń każdego zęba i tkanki otaczające go muszą być zdrowe i zadbane.
Kiedy korzeń jest chory - nic nie można zrobić dla korony.
W naszej klinice specjalizujemy się we wszystkich stosowanych w tej dziedzinie technikach regeneracyjno-naprawczych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie i dysponujemy najlepszymi preparatami na rynku oraz nowoczesnym sprzętem najwyższej jakości. Odtwarzamy dziąsła, kości, więzadła wokół zębów.
Profilaktyka jest nieodłącznym elementem periodontologii. Obserwując u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy jak, np. krwawienie czy obrzmienie, warto jak najszybciej zgłosić się na konsultacje. Kiedy zostaniemy uświadomieni o metodach i możliwościach zadbania o nasze zęby oraz otaczające tkanki – możemy unikąć bolesnego i drogiego leczenia. Z naszą wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie możesz zapoznać się tutaj: Smile Bar.