Spis treści
Czym jest paradontoza?
Paradontoza to kolokwialna nazwa dla jednostki chorobowej nazywanej także zapaleniem przyzębia. Podłożem tej choroby może być m.in. genetyka, stres. Jest współczesną chorobą cywilizacyjną jak cukrzyca czy otyłość. Jeszcze parę lat temu dotykała głównie pacjentów po 40./50. roku życia. Jednakże obecnie coraz częściej spotykamy to schorzenie u osób nawet 20-letnich. W Mokotowskim Centrum Stomatologii zajmujemy się leczeniem osób w różnym wieku, w różnych stadiach rozwoju choroby.
Paradontozie towarzyszą przykre dolegliwości, takie jak między innymi : krwawienie z dziąseł, obrzmienie dziąseł, rozrost lub recesje dziąseł, przerost lub ucieczka dziąseł. Często także nieprzyjemny zapach z ust, zdarza się również ruchomość zębów. Jeśli paradontoza nie jest leczona może doprowadzić także do utraty zębów.
Jakie są przyczyny paradontozy (choroby przyzębia)?
Główne przyczyny paradontozy (choroby przyzębia):
- zapalenia wywołane przez bakterie,
- zaburzenia immunologiczne,
- palenie,
- stres,
- czynniki genetyczne,
- choroby ogólnoustrojowe takie jak, cukrzyca,
- zgryz urazowy wynikający z wad zgryzu, braków zebowych oraz nawyków, takich jak zgrzytanie zębami, obgryzanie paznokci
- nieprawidłowo wykonane wypełnienia czy uzupełnienia protetyczne.
Jakie są skutki paradontozy (choroby przyzębia)?
Skutki paradontozy (choroby przyzębia):
- zapalenie dziąseł ( krwawienie, obrzmienie, zaczerwienieni, ból, wysięk ropny),
- obnażenie szyjek zębowych,
- obniżenie linii dziąseł,
- nadwrażliwość szyjek zębowych i odsłoniętych korzeni zębów na działanie czynników chemicznych i termicznych,
- nadmierna ruchomość i wędrówka zębów,
- tworzenie ropni przyzębnych,
- wydłużanie koron zębów,
- w skrajnych przypadkach utrata zębów,
- przykry zapach z ust.
W konsekwencji rozchwianie zębów i ubytki kości - prowadzą do utraty zębów. W takich warunkach wykonanie niektórych uzupełnień protetycznych, jak również implantów bywa niemożliwe, gdyż potrzebują podparcia kostnego.
Ponieważ organizm człowieka jest całością, zaawansowana parodontoza to nie tylko pogorszenie wyglądu twarzy, uśmiechu czy wymowy. Ma ona również wpływ na choroby serca, udar mózgu, przedwczesny poród, zapalenie płuc czy stawów. Pogarsza przebieg cukrzycy i innych chorób układowych.
Jak leczyć paradontozę (chorobę przyzębia)?
W Mokotowskim Centrum Stomatologii leczenie paradontozy zaczynamy od konsultacji periodontologicznej i postawienia diagnozy. Choroba przyzębia to choroba przewlekła, co oznacza, że od momentu, kiedy usłyszymy taką diagnozę należy już zawsze zachować czujność i mieć świadomość, że proces chorobowy może w każdej chwili aktywować się - ulec zaostrzeniu. Dlatego pacjenci zdiagnozowani jako pacjenci z chorobą przyzębia wymagają regularnych wizyt kontrolnych u naszego periodontologa.
Leczenie paradontozy to więc leczenie periodontologiczne. Periodontologia jest działem stomatologii zajmującym się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia. Jedyne właściwe leczenie stomatologiczne powinno składać się zarówno z oceny naddziąsłowych tkanek widocznych w ustach korony zęba, jak i z oceny stanu tkanek znajdujących się w dziąśle (korzenia i otaczającego go tzw. przyzębia). Tylko w takiej sytuacji pacjent jest objęty kompleksową opieką stomatologiczną.
Właśnie periodontologia zajmuje się tym aspektem leczenia tkanek otaczających korzeń zęba, ponieważ nawet najbardziej nowoczesne, estetyczne leczenie stomatologiczne nie spełni swojej funkcji i nie będzie satysfakcjonujące dla pacjenta, kiedy dotyczy tylko części naddziąsłowej i jest wykonane na chorym przyzębiu.
W Mokotowskim Centrum Stomatologii specjalizujemy się we wszystkich stosowanych w tej dziedzinie technikach regeneracyjno-naprawczych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie i dysponujemy nowoczesnym sprzętem najwyższej jakości przeznaczonym do leczenia paradontozy. Odtwarzamy dziąsła, kości, więzadła wokół zębów.
Różne stadia w leczeniu paradontozy (choroby przyzębia)
W początkowym stadium paradontzy profesjonalne leczenie może w znacznym stopniu spowolnić jej postęp, a nawet zahamować dalszy rozwój. Wczesne wykrycie i szybkie podjęcie leczenia bardzo obniża jego koszty.
Zabiegi przeprowadzane w tej fazie to najczęściej:
- higienizacja zębów ( skaling i piaskowanie),
- laseroterapia,
- kiretaże,
- osocze bogatopłytkowe.
Kiedy choroba jest zaawansowana leczenie jest wieloetapowe, obejmuje wiele różnych technik leczenia i trwa znacznie dłużej, co wiąże się ze zwiększoną ilością wizyt w gabinecie periodontologa i zwiększeniem kosztów leczenia.
Do zabiegów stosowanych w zaawansowanej postaci paradontozy oprócz wymienionych powyżej higienizacji zębów, laseroterapii, kiretaży i zabiegów regeneracyjnych (osocze bogatopłytkowe) należy również odbudowa kości to znaczy sterowana regeneracja kości.
Zabieg odbudowy utraconej kości i struktury przyzębia wykonujemy w Mokotowskim Centrum Stomatologii, aby wzmocnić rozchwiane zęby i poprawić estetykę twarzy. Po wyeliminowaniu zapalenia należy przeprowadzić leczenie regeneracyjne, chirurgiczno-plastyczne.
Sterowana regeneracja tkanek (guided tissue regeneration) – odbudowa kości w chorobach przyzębia w Mokotowskim Centrum Stomatologii
Sterowana regeneracja tkanek ma na celu „zregenerowanie” utraconej tkanki dziąsłowej i kostnej wokół zębów. Podczas tych zabiegów dentysta odchyla tkanki dziąsła i usuwa bakterie chorobotwórcze z korzenia zęba. Następnie materiał do przeszczepu kości jest wykorzystywany do wypełnienia pustych przestrzeni w kości wokół zęba. Często materiał do przeszczepu kości łączymy z białkami stymulującymi tkanki (bioaktywne żele), aby pobudzić naturalną zdolność organizmu do regeneracji kości i tkanek. Dodatkowo nad przeszczepem kostnym mogą zostać umieszczone błony do regeneracji tkanek, które zawierają i stabilizują przeszczep, a także blokują dostęp tkanki do ubytku podczas dojrzewania kości. Niektóre z tych membran są biowchłanialne, Często jako błony nasz doświadczony lekarz periodontolog używa fibryny bogatopłytkowe pozyskiwanej z krwi pacjenta w trakcie zabiegu.
Może Cię także zainteresować:
Częste pytania
Oto kilka najczęstszych pytań dotyczących paradontozy
Paradontoza, znana również jako choroba przyzębia, to stan zapalny tkanek podtrzymujących zęby, obejmujący dziąsła, kość i korzeń zęba. To poważne schorzenie, które może prowadzić do utraty zębów. W Mokotowskim Centrum Stomatologii opracowaliśmy dedykowane programy leczenia paradontozy.
Objawy paradontozy obejmują zaczerwienienie, obrzmienie i krwawienie dziąseł, odsłonięcie korzeni zębów, powstawanie kieszeni dziąsłowych, a także pojawianie się złogów kamienia nazębnego.
Do czynników ryzyka paradontozy należą: nieprawidłowa higiena jamy ustnej, palenie tytoniu, cukrzyca, genetyczne predyspozycje, hormonalne zmiany (np. w czasie ciąży czy menopauzy), stres oraz niektóre choroby autoimmunologiczne.
Diagnoza paradontozy jest stawiana przez periodontologa na podstawie dokładnego badania klinicznego, oceny historii choroby, pomiaru głębokości kieszeni dziąsłowych, a także na podstawie zdjęć radiologicznych zębów.
Leczenie paradontozy zależy od zaawansowania choroby. Istnieją III fazy leczenia paradontozy: 1 higienizacyjna - jest prowadzona aż do ustąpienia zapalenia przyzębia, dziąseł, 2 leczenie chirurgiczne , które jest stosowane dla części pacjentów 3 faza -podtrzymująca, trwa przez całe życie pacjenta ( niezbędne zabiegi, takie jak higienizacja (skaling i piaskowanie), kiretaże, osocze bogatopłytkowe i kontrolne wizyty u periodontologa).
Zapobieganie paradontozy opiera się na skutecznej higienie jamy ustnej, regularnych wizytach u dentysty, czy higienistki stomatologicznej, zaprzestaniu palenia tytoniu, leczeniu zębów i zapobieganiu próchnicy, leczeniu wad zgryzu i prawidłowym leczeniu protetycznym. Ważne jest także kontrolowanie cukru we krwi w przypadku cukrzycy, a także skonsultowanie się z lekarzem w przypadku występowania chorób ogólnoustrojowych.