Periodontolog zajmuje się oprócz paradontozy (choroby przyzębia) – schorzeniami dermatologicznymi błony śluzowej jamy ustnej.
Są to częste schorzenia okresu dojrzewania, ciąży czy wieku przekwitania. Charakterystyczne objawy na błonach śluzowych występują w przebiegu wielu chorób zakaźnych (ospa wietrzna, różyczka, mononukleoza zakaźna, odra, płonica, błonica), chorobach, np. układu krwiotwórczego, pokarmowego, chorobach przenoszonychd drogą płciową, chorobach alergicznych, grzybiczych, niedoborach witamin, cukrzyczy czy HIV.
Badania dowodzą, że najczęstszą przyczyną zapalenia błon śluzowych jamy ustnej jest aftowe zapalenie jamy ustnej.
Liczne choroby skóry, takie jak pęcherzyca, liszaj płaski, rumień wysiękowy wielopostaciowy mają swoją postać śluzuwkową, która występuje w jamie ustnej. Wystąpienie tych zmian w jamie ustnej mogą poprzedzać objawy takie jak swędzenie czy mrowienie, a powstałe ogniska zapalne mogą mieć różny obraz – pęcherzyków, nadżerek, zaczerwienień oraz owrzodzeń.
Pacjenci często szukają u nas porad dotyczących:
- Leukoplakii,
- Liszaja płaskiego,
- Alergii, np. Stevens-Johnson.
W przypadku leukoplakii na dziąsłach, wewnętrznej stronie policzków, dnie jamy ustnej, a czasem także na języku tworzą się zgrubiałe, białe plamy. Plam tych nie da się zeskrobać.
Lekarze nie wiedzą, co powoduje leukoplakię, ale uważają, że głównym winowajcą jej rozwoju jest przewlekłe podrażnienie wywołane przez tytoń - czy to palony, czy zanurzony w wodzie, czy żuty.
Najczęściej, lekarz diagnozuje leukoplakię przez:
- Zbadanie plamek w jamie ustnej
- Próbując zetrzeć białe plamy
- Omówienie historii choroby i czynników ryzyka
- Wykluczeniu innych możliwych przyczyn
Liszaj płaski jest przewlekłym stanem zapalnym dotyczącym skóry i powierzchni błon śluzowych. Wyróżnia się kilka typów klinicznych, np. Liszaj płaski skórny (cutaneous lichen planus), Liszaj płaski śluzówkowy, Liszaj płaski.
Zespół Stevensa-Johnsona jest heterogenną zmianą skórną prezentującą się ostrym i gwałtownym przebiegiem. Zmiany w postaci rumienia i nadżerek prowadzą do martwicy tkanek.
Do powstania zespołu Stevensa Johnsona mogą się przyczynić infekcje wywoływane między innymi przez wirusy grypy, opryszczki i zapalenia wątroby.
Inne bardzo często rozpoznawane przez periodontologów jednostki chorobowe w jamie ustnej to zakażenia grzybiczne candida albicans, brodawki pospolite (wirus brodawczaka), zmiany opryszczkowe jamy ustnej.
Każdorazowe leczenie musi być dopasowane do wieku, stanu zdrowia danego pacjenta oraz jego jednostki chorobowej. Często wymaga wykonania badań dodatkowych, odpowiedniej diety, uzupełnienia niedoborów, np. żelaza czy witaminy B12.