Kiedy usuwać a kiedy zostawić złamane narzędzie w kanale zębowym?
Złamanie narzędzia w kanale korzeniowym jest powikłaniem, które może przydarzyć się każdemu dentyście. Statystycznie sytuacja taka ma miejsce do 4% przypadków. Najczęściej do złamania narzędzia dochodzi, gdy dostęp do komory zęba jest nieprawidłowy co sprzyja naprężeniu narzędzia w trakcie pracy. Inną najczęściej podawaną przyczyną jest zużyte narzędzie. Złamane narzędzie utrudnia wykonanie właściwego leczenia endodontycznego, dlatego konieczne jest wykonanie zabiegu usunięcia złamanego narzędzia z kanału korzeniowego. W Mokotowskim Centrum Stomatologii zabieg usunięcia złamanego narzędzia z kanału korzeniowego nasz doświadczony endodonta wykonuje przy użyciu mikroskopu endodontycznego, a także odpowiedniego wyposażenia:
- lasera diodowego - który odgrywa zasadniczą rolę w odkażaniu i dezynfekcji kanałów korzeniowych oraz w dezynfekcji, odkażeniu i biostymulacyjnemu gojeniu tkanek okołowierzchołkowych,
- sprzętu ultradźwiękowego - który umożliwia dodatkową aktywację odkażających preparatów chemicznych,
- narzędzia, które umożliwiają dokładne opracowanie kanału nawet najbardziej zakrzywianego (K3endo, PRO-FILE, Reciproc),
- endometru - mierzy długość roboczą kanału.
Jeśli nie ma możliwości usunięcia narzędzia z kanału korzeniowego istnieje ryzyko perforacji lub nieodwracalnych uszkodzeń, endodonta wykonuje tzw. Bypass, czyli opracowuje kanał obchodząc instrument, a następnie wypełnia kanał w całości właściwym materiałem (gutaperka na ciepło). Jeżeli natomiast tak wypełniony ząb boli a na zdjęciach RTG widoczne są zmiany okołowierzchołkowe OKW należy rozważyć: leczenie chirurgiczne w postaci: resekcji zęba, hemisekcji lub radektomi.
Z naszego doświadczenia wynika, że w przypadku złamania narzędzia w kanale korzeniowym rokowanie co do powodzenia leczenia (usunięcie narzędzia w kanale, obejście i pozostawienie fragmentu narzędzia przy wypełnieniu kanału do końca) zależą od obecności zmian okołowierzchołkowych OKW. W zębach, które przed prowadzeniem leczenia miały żywą miazgę rokowania są zazwyczaj dobre. Natomiast w zębach ze zmianami OKW rokowania są gorsze.