Kiretaż jest bardzo częstym zabiegiem wykonywanym przy leczeniu zapalenia przyzębia. Jest na stale włączony w plan leczenia naszych pacjentów z paradontozą. Polega na oczyszczeniu korzeni zęba z ziarniny zapalnej. Jest to zabieg poddziąsłowy, który jest wykonywany w kieszeniach przyzębnych poniżej 3 mm. Kiretaż odnosi się do oczyszczania przestrzeni korzeni, całej kieszeni przyzębnej wraz z tkankami miękkimi. W ten sposób usuwamy nagromadzone osady, bakterie i toksyny przez co redukujemy stan zapalny przyzębia.
Standardowo u zdrowej osoby wielkość kieszonek nie powinna przekraczać 2mm, W niektórych przypadkach dochodzi do ich nadmiernego powiększenia. Przez to w powstałych szczelinach gromadzą się drobinki jedzenia i inne drobnoustroje obecne w jamie ustnej. Utrudnia to prawidłową higienę jamy ustnej, prowadzi do rozwoju stanu zapalnego a nieprawidłowo leczony stan zapalny doprowadza do ubytków kości a nawet utraty zębów.
W zależności od stopnia zaawansowania choroby zabieg przeprowadzamy w dwóch wersjach jako kiretaż zamknięty lub otwarty. W obu przypadkach wzbogacamy kiretaże innymi potrzebnymi zabiegami tj. dezynfekcja, biostymulacja i terapia przeciwbólowa. Kiretaż otwarty jest bardziej zaawansowanym zabiegiem i wymaga nacięcia dziąseł w celu ułatwienia dostępu do korzenia zęba oraz kości.
Odczuwanie bólu przez pacjenta niwelujemy poprzez zastosowanie kontaktowego znieczulenia laserem diodowym. W większości przypadków okazuje się to wystarczające i pozwala na wykonanie zabiegu w komfortowy dla pacjenta sposób.
Ze względu na to, że kiretaże w naszym Centrum wykonujemy przy użyciu lasera, czas gojenia i dolegliwości pozabiegowe są znikome. Najczęściej nie występuję obrzęk, krwawienie czy też nadwrażliwość.
Po zabiegu nie ma konieczności zażywania leków przeciwbólowych, antybiotyków, nie trzeba też stosować diety płynnej. Bezpośrednio po zabiegu Pacjenci mogą wrócić do pracy lub do innych zaplanowanych przez siebie czynności. Zalecamy jedynie stosowanie preparatów do higieny jamy ustnej z chlorheksydyną.
Kiretaż z wykorzystaniem lasera łączymy z podaniem osoczem bogatopłytkowego co skutecznie powstrzymuje proces utraty kości i nie ma konieczności przeprowadzania sterowanej regeneracji tkanek.